KLUB EUROPEJSKI "EKONOM"
Zajęcia prowadzą:
mgr Justyna Marciniak
mgr Anna Prosianowska
Wszyscy jesteśmy równi…
Julia Przybylska, Julia Zabłocka i Adrian Przybyszewski wraz z pozostałymi uczniami klasy Ib (technik spedytor) przygotowali pracę – filmik na konkurs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Uczniowie zdecydowali się na realizację filmu o łamaniu praw człowieka, w którym podejmują tematy bliskie młodym ludziom. Pokazujemy to, co nas dotyczy bądź jest nam bliskie.
Od marca do listopada 2013 roku uczestniczyliśmy w projekcie TERAZ! TO JEST W TWOICH RĘKACH organizowanym przez Amnesty International rekomendowanym przez MEN. Projekt ten był możliwy do zrealizowania dzięki funduszom pozyskanym z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Żninie.
Zapraszamy do obejrzenia ...
Mieliśmy okazję poznać systemy prawne na świecie oraz zorganizować konferencję prawników .Przygotowaliśmy oraz przeprowadziliśmy debatę na temat stanu polskiego sądownictwa. Uczestnicząc w zajęciach poznaliśmy przebieg procesu sądowego: cywilnego i karnego oraz zasady sporządzania pism tj. pozew w procesie cywilnym czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Sporządziliśmy raport o stanie bezpieczeństwa w gminie, zaznaczając miejsca najbardziej niebezpieczne i wskazując problemy z jakimi muszą borykać się osoby niepełnosprawne ruchowo, kobiety wracające do domu po drugiej zmianie, osoby starsze, dzieci itd.
O tych i innych problemach rozmawialiśmy z policjantem panem Wróblewskim podczas zajęć w Komendzie Powiatowej Policji w Żninie.
Spotkaliśmy się także z ławnikiem sądowym. Zajęcia z nim dostarczyły nam informacji na temat jego obowiązków i praw, cech jakimi powinien się charakteryzować oraz możliwości czy sposobu zostania ławnikiem. Przygotowując własny projekt na konkurs organizowany przez Amnesty International, przeprowadziliśmy ankietę wśród społeczności szkolnej na temat praw człowieka w szkole.
Wnioski z przeprowadzonej analizy są następujące:
Opracowany projekt pod nazwą „Podaj rękę swemu bratu z Afryki” wysłaliśmy do Amnesty International.
Poznaliśmy i doskonaliliśmy umiejętności z zakresu praw człowieka oraz ich przestrzegania. Poznaliśmy przyczyny łamania praw człowiek oraz podstawowe dokumenty. Zgłębiliśmy tajniki wiedzy co do terenów, na których łamane są prawa i wolności. Zebrane materiały wyeksponowane zostały na głównym holu szkoły.
Dzięki dofinansowaniu projektu przez Starostwo Powiatowe w Żninie mogliśmy uczestniczyć w trzech wyjazdach – żywych lekcjach historii – do Instytutu Pamięci Narodowej. Były to zajęcia poświęcone aparatowi bezpieczeństwa w czasach PRL. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Swoją wiedzę i umiejętności mogliśmy sprawdzić rozwiązując zagadki i quizy.
Mieliśmy okazję poznać ciekawą pracę archiwisty - historyka oraz poznać jego warsztat pracy. Zobaczyliśmy akta spraw, np. fragmenty archiwum dotyczące śmierci księdza Jerzego Popiełuszki czy INKI, młodej dziewczyny z oddziału Łupaszki.
Niezapomnianą lekcją historii były zajęcia poświęcone gen. Nilowi –Augustowi Emilowi Fieldorfowi. Mieliśmy sposobność poznać bogatą przeszłość żołnierza wyklętego, walczącego o niepodległość Polski i zamordowanego w czasach PRL. Wysłuchaliśmy wspomnień małżonki generała, jego córki i przyjaciół. Zobaczyliśmy dokumenty świadczące przeciwko generałowi, sfabrykowane dowody , wyrok z uzasadnieniem sądu polskiego. Wysłuchaliśmy również piosenek i wierszy o żołnierzu wyklętym.
Zajęia poświęcone przygotowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu działania na rzecz praw człowieka
KLUBOWICZE
Pod koniec listopada wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali certyfikaty udziału w projekcie.