Menu


  • O szkole
  • Historia szkoły
  • 50-lecie istnienia ZSEH
  • Uroczystość nadania imienia
  • Budowa i modernizacja szkoły
  • Oferta Edukcyjna
  • Grono Pedagogiczne
  • Pedagog Szkolny
  • Program wychowawczo-profilaktyczny
  • Regulamin oceniania i promowania

  • mLegitymacja - instrukcja

    Organizacje


  • Kółko ekologiczne
  • Szkolny Klub Turystyczny
  • Szkolny Klub Europejski "Ekonom"
  • Wolontariat "Klub 8"
  •  

    KLUB EUROPEJSKI "EKONOM"

    Zajęcia prowadzą:
    mgr Justyna Marciniak
    mgr Anna Prosianowska


    Wszyscy jesteśmy równi…

    Julia Przybylska, Julia Zabłocka i Adrian Przybyszewski wraz z pozostałymi uczniami klasy Ib (technik spedytor) przygotowali pracę – filmik na konkurs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Uczniowie zdecydowali się na realizację filmu o łamaniu praw człowieka, w którym podejmują tematy bliskie młodym ludziom. Pokazujemy to, co nas dotyczy bądź jest nam bliskie.
    Zapraszamy do obejrzenia ...


    Od marca do listopada 2013 roku uczestniczyliśmy w projekcie TERAZ! TO JEST W TWOICH RĘKACH organizowanym przez Amnesty International rekomendowanym przez MEN. Projekt ten był możliwy do zrealizowania dzięki funduszom pozyskanym z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Żninie.

    kliknij aby powiększyć

    Mieliśmy okazję poznać systemy prawne na świecie oraz zorganizować konferencję prawników .Przygotowaliśmy oraz przeprowadziliśmy debatę na temat stanu polskiego sądownictwa. Uczestnicząc w zajęciach poznaliśmy przebieg procesu sądowego: cywilnego i karnego oraz zasady sporządzania pism tj. pozew w procesie cywilnym czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
    Sporządziliśmy raport o stanie bezpieczeństwa w gminie, zaznaczając miejsca najbardziej niebezpieczne i wskazując problemy z jakimi muszą borykać się osoby niepełnosprawne ruchowo, kobiety wracające do domu po drugiej zmianie, osoby starsze, dzieci itd.

    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

    O tych i innych problemach rozmawialiśmy z policjantem panem Wróblewskim podczas zajęć w Komendzie Powiatowej Policji w Żninie.

    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

    Spotkaliśmy się także z ławnikiem sądowym. Zajęcia z nim dostarczyły nam informacji na temat jego obowiązków i praw, cech jakimi powinien się charakteryzować oraz możliwości czy sposobu zostania ławnikiem. Przygotowując własny projekt na konkurs organizowany przez Amnesty International, przeprowadziliśmy ankietę wśród społeczności szkolnej na temat praw człowieka w szkole.

    Wnioski z przeprowadzonej analizy są następujące:

    1. nasza szkoła jest bezpieczna,
    2. wszyscy są równo informowani,
    3. nie ma dyskryminacji,
    4. w szkole jest równy dostęp do zajęć pozalekcyjnych,
    5. uczniowie są przeciwni dyskryminacji,
    6. w szkole działa pomoc koleżeńska, nauczyciele chętnie pomagają nie tylko w nauce, służą pomocą w rozwiązywaniu problemów osobistych,
    7. atmosfera w placówce jest wyjątkowa,
    8. w szkole można wypowiadać własne zdanie, przekonania bez narażenia się na wyśmianie czy krytykę.

    Opracowany projekt pod nazwą „Podaj rękę swemu bratu z Afryki” wysłaliśmy do Amnesty International.

    Poznaliśmy i doskonaliliśmy umiejętności z zakresu praw człowieka oraz ich przestrzegania. Poznaliśmy przyczyny łamania praw człowiek oraz podstawowe dokumenty. Zgłębiliśmy tajniki wiedzy co do terenów, na których łamane są prawa i wolności. Zebrane materiały wyeksponowane zostały na głównym holu szkoły.

    kliknij aby powiększyć

    Dzięki dofinansowaniu projektu przez Starostwo Powiatowe w Żninie mogliśmy uczestniczyć w trzech wyjazdach – żywych lekcjach historii – do Instytutu Pamięci Narodowej. Były to zajęcia poświęcone aparatowi bezpieczeństwa w czasach PRL. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Swoją wiedzę i umiejętności mogliśmy sprawdzić rozwiązując zagadki i quizy.

    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

    Mieliśmy okazję poznać ciekawą pracę archiwisty - historyka oraz poznać jego warsztat pracy. Zobaczyliśmy akta spraw, np. fragmenty archiwum dotyczące śmierci księdza Jerzego Popiełuszki czy INKI, młodej dziewczyny z oddziału Łupaszki.

    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

    Niezapomnianą lekcją historii były zajęcia poświęcone gen. Nilowi –Augustowi Emilowi Fieldorfowi. Mieliśmy sposobność poznać bogatą przeszłość żołnierza wyklętego, walczącego o niepodległość Polski i zamordowanego w czasach PRL. Wysłuchaliśmy wspomnień małżonki generała, jego córki i przyjaciół. Zobaczyliśmy dokumenty świadczące przeciwko generałowi, sfabrykowane dowody , wyrok z uzasadnieniem sądu polskiego. Wysłuchaliśmy również piosenek i wierszy o żołnierzu wyklętym.

    kliknij aby powiększyć

    Zajęia poświęcone przygotowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu działania na rzecz praw człowieka

    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
    kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

    KLUBOWICZE

    kliknij aby powiększyć

    Pod koniec listopada wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali certyfikaty udziału w projekcie.