UROCZYSTOŚĆ NADANIA
ZESPOŁOWI SZKÓŁ EKONOMICZNO-HANDLOWYCH
IMIENIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
Nadanie imienia to niezwykłe wydarzenie w życiu szkoły. 10 padziernika 2013r. odbyła się uroczystość nadania Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie imienia Komisji Edukacji Narodowej. Ten uroczysty dzień rozpoczął się od Mszy Świętej, na której został poświęcony nowy sztandar szkoły.
Uroczystość w Żnińskim Domu Kultury
Powitanie gości przez Dyrektora Szkoły i przedstawienie dorobku oraz patrona szkoły.
Przekazanie przez Przewodniczącą Rady Powiatu Panią Józefę Błajet Uchwały Rady Powiatu o nadaniu Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie imienia Komisji Edukacji Narodowej Dyrektorowi Szkoły i przedstawicielom Samorządu Szkolnego.
Wyrazem szacunku i uznania dla honorowych gości są pamiątkowe gwoździe umieszczone na drzewcu sztandaru.
Symbolicznego umocowania gwoździ dokonali:
Wręczenie przez przedstawicieli Rady Rodziców sztandaru Dyrektorowi Szkoły i przekazanie go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu.
Sztandar Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o boku długości jednego metra. Awers ma kolor ecru. W części centralnej znajdują się otwarta księga i kaganek, które są atrybutami oświaty. Nad nimi umieszczony został półkolisty napis zawierający nazwę naszej szkoły, a u dołu imię patrona, którym jest Komisja Edukacji Narodowej. Całość otaczają liście dębu, kojarzące się z męstwem. Z kolei złoty kolor oznacza dążenie do doskonałości, oświecenia duchowego, mądrości i wszystkiego, co wartościowe.
Rewers sztandaru jest barwy czerwonej, która symbolizuje cnoty takie jak: odwaga i waleczność. Na tym tle umieszczony jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób i szpony orła mają złotą barwę, a jego rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, do pokonywania wszelkich przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie.
Płat sztandaru obszyty jest złotymi frędzlami i złotą taśmą umocowaną na drzewcu ciemnego koloru, skręconym złotą tuleją. Na jego szczycie umocowany jest orzeł państwowy w koronie, z głową zwróconą w prawo. Wykonany jest ze srebra, które oznacza czystość.
Pamiętając o wymowie sztandaru, należy mu okazywać należytą cześć. Będzie przechowywany w zaszczytnym miejscu i od dziś eksponowany podczas ważnych uroczystości szkolnych i państwowych zgodnie z ceremoniałem.
Został ufundowany przez społeczność szkolną, lokalną, Bank Spółdzielczy w Żninie oraz sponsorów. Gwoździe z nazwami głównych fundatorów znajdują się na drzewcu sztandaru.
Uroczyste ślubowanie uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Komisji Edukacji Narodowej w obecności gości i społeczności szkolnej na otrzymany sztandar.
W hołdzie nauczycielom powiatu żnińskiego poległym i zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939 - 1945 delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą umieszczoną na budynku szkoły.
W hołdzie pierwszemu dyrektorowi ZSEH w Żninie delegacja złożyła kwiaty na nagrobku pana Edmunda Nowackiego znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Żninie.
Wystąpienia oraz życzenia zaproszonych gości
Część artystyczna
Część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSEH i nauczycieli.
Recital w wykonaniu zespołu muzycznego "Diapazon" z Poznania w składzie: pani Maria Zalanowska - sopran, pan Marcin Dega - fortepian oraz pan Piotr Należyty - bas i prowadzący koncert.
Referat pt. "Statystyczna analiza ruchu turystycznego w województwie kujawsko-pomorskim" zaprezentowany przez absolwenta Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, pana Macieja Oesterreicha, obecnie pracownika i doktoranta Katedry Zastosowań Matematyki w Ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.